rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Komentarzy (1)

Dwa oblicza wolności .

  

W 30 rocznicę strajku generalnego na Podbeskidziu, mój przyjaciel Patrycjusz Kosmowski powiedział publicznie w Bielsku-Białej : " Ojczyznę Wolną Racz nam Wrócić Panie" !

Wystąpienie "Jastrzębia Podbeskidzia" i legendarnego Przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego mającego siedzibę w nieistniejącej już "Bewelanie", wywołało w dniu 5.lutego 2011 roku burzę oklasków w Domu Muzyki w stolicy Podbeskidzia.

Warto przypomnieć kilka faktów z życiorysu jednego z najbardziej niepokornych działaczy NSZZ "Solidarność".

Patrycjusz Kosmowski jest z wykształcenia inżynierem mechanikiem. Pracował m. in.: w Zakładach Sprzętu Lotnictwa Sportowego w Bielsku-Białej, potem był kontrolerem jakości i mistrzem w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w B.-B. a następnie mistrzem w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w stolicy woj. bielskiego. W sierpniu 1980 roku był jednym z przywódców strajku w WPK, a następnie współzałożycielem KZ "Solidarność". Od 11 września 1980 roku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S" Regionu Podbeskidzie. Członek Krajowej komisji porozumiewawczej "S". Przywódca strajku generalnego w woj. bielskim, który odbył się od 27.01. do 6.02 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i stał się wtedy już żywą legendą walki z reżimem WRON-y . Aresztowany 19 stycznia 1982 roku, skazany na 6 lat wiezienia. Karę odbywał w ZK w Raciborzu, Strzelnie i Barczewie. Zwolniony z więzienia 25 lipca 1984 roku. W 1985 roku został zmuszony do emigracji do Szwecji, gdzie pracuje do chwili obecnej. Żonaty, dwoje dzieci .

Jeżeli bohater o takim zyciorysie mówi po 30 latach, że teraz w Polsce przydałoby się zorganizować nowy strajk generalny, to należy te słowa brać całkiem serio.

Patryk nie tylko pilnie obserwuje ze Szwecji to co się u nas teraz wyrabia, ale często bywa w Polsce i ma zupełnie inne zdanie na temat obecnej rzeczywistości, aniżeli aktualni liderzy Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", a zwłaszcza sprawy zasadniczej, którą powinna być niepodległość Polski.

Aktualny Przewodniczący ZR "S" w przemówieniu okolicznościowym podkreślał, że uzyskaliśmy wolność, natomiast Patrycjusz Kosmowski powiedział, że tej wolnej Polski jeszcze u nas nie ma !

Bardzo mądre wystąpienie miał w sobotę 5.02.2011r nowy Przewodniczący KK "S" Piotr Duda, który stwierdził, że nie da się wplątać w żadne rozgrywki polityczne, bo dla niego najważniejsza jest obrona praw pracowniczych, gdyż teraz w obecnej Polsce, nawet na Podbeskidziu zwalnia się ludzi z pracy za przynależność do NSZZ "Solidarność" !

Przewodniczący KK "S" powiedział jeszcze inne znamienne słowa :

...." Członkowie Solidarności często uważają, że spełnili swój obowiązek , gdy już wybiorą władze związku, a ja bym chciał czasem poczuć na swoich plecach oddech tych mas, które stanowią o sile związku zawodowego "...!

Gdy Patrycjusz Kosmowski stwierdził publicznie, że w odpowiedzi na niesprawiedliwości i falę arogancji władz jaka w tej chwili u nas występuje przydałoby się zorganizować nowy strajk generalny w Polsce, to Dom Muzyki w Bielsku-Białej napełniły szczere owacje i oklaski.

Pomyślałem sobie w tym momencie : kto byłby dzisiaj zdolny do ogłoszenia strajku generalnego ?

Na pewno nie ogłosi strajku generalnego obecny przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie Marcin Tyrna, bo gdy był strajk lekarzy w Szpitalu Wojewódzkim w B.-B. to nie tylko nie poparł tego strajku, ale mial jeszcze do mnie pretensje, że ja ten strajk osobiście poparłem !

Gdy kilka lat temu, poparłem strajk celników, to Przewodniczący Tyrna nawet nie ogłosił żadnego strajku solidarnościowego.

Gdy niedawno był strajk pielęgniarek w Szpitalu Wojewódzkim w B.-B., to Przewodniczący Tyrna też nie ogłosił poparcia dla strajkujących.

Gdy z jednej ze spółek z Grupy Fiat w Polsce zwolniono z pracy w 2009 roku byłego członka Zarządu Regionu Podbeskidzie "S" i wieloletniego działacza związkowego we Fiat Auto Poland, to Pan Przewodniczący Tyrna nawet nie napisał petycji protestacyjnej.

Smutna jest konstatacja, że po 1989 roku nie było w Polsce nawet jednogodzinnego strajku generalnego i każda nowa władza czy to lewicy czy z lewej prawicy czuje się bezkarna, bo pikiety i demonstracje które są od czasu do czasu organizowane, nie są w stanie zagrozić betonowi układów okrągłego stołu.

Bardzo trafnie ujął to w tym samym Domu Muzyki w B.-B. Jan Pietrzak :

.... " Obecny rząd postanowił przeprowadzić regulację polskich rzek w ten sposób, że pogłębia dno i trzyma się koryta"...

Ten historyczny satyryk i myśliciel śpiewał 5 lutego o nielegalnych kwiatach, o walce o krzyż i o tragedii smoleńskiej, a zakończył swój występ pieśnią, którą zakończono strajk 30 lat temu :

" Żeby Polska była Polską" ....

I niemal wszyscy zebrani na sali zaśpiewali z nim : ..." I kto szable mógł utrzymać, ten formował w legion wojsko, od Chicago do Tobolska, żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską " !!!

A mnie nasunęła się wtedy refleksja, że historia zatoczyła znowu koło i trzeba już w innych realiach, ale jednak znowu powalczyć o niepodległość Polski .

Rajmund Pollak

2011-02-08 | Dodaj komentarz
Jaro
2017-02-05 12:00:26
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 533063
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Dwa oblicza wolności ., blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała